Rozwój intelektualny, emocjonalny czy fizyczny to procesy, które zachodzą od pierwszego dnia życia młodego człowieka. My jako rodzice powinniśmy zadbać o prawidłowy przebieg tych zmian dostarczając maluszkowi bodźców i narzędzi do jego doskonalenia. Wszystkie sfery życiowe bobasa możemy kształtować i wzmacniać wykorzystując odpowiednio przystosowane zabawki edukacyjne? Jakie zadanie one spełniają? Jakie produkty przeznaczone są dla najmłodszych? Jak wybrać odpowiednie akcesoria?
Zadanie i przeznaczenie zabawek edukacyjnych dla najmłodszych
Każde dziecko w pierwszym okresie swojego życia musi dostosować się do świata zewnętrznego. Umieć się w nim odnaleźć, jak również z czasem nabierać pewnych nawyków czy umiejętności. My, jako opiekunowie musi mu stworzyć odpowiednie warunki do nauki rozróżniania kształtów, dźwięków czy przygotować aparat mowy do prawidłowego funkcjonowania. To naszym zadaniem jest pokazywanie maluszkowi świata początkowo właśnie przez zabawę i przyjemne wrażenia.
Wykorzystywane przez nas zabawki dla dzieci mają na celu przede wszystkim:
- nauczyć chwytania
- kształtować zmysły – wzrok, słuch, dotyk czy smak,
- wyrabiać wyobraźnię i kreatywność,
- rozwijać czucie głębokie – percepcję sensoryczną,
- kształtować motorykę dużą i małą, itp.
Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione aspekty musimy dobierać zabawki zarówno do wieku niemowlaka, poziomu jego rozwoju, jak i samej atrakcyjności produktu. Jak tego dokonać? Jakie zabawki dla niemowląt sprawdzą się zarówno na pierwszym etapie życia, jak i w kolejnych jego miesiącach i latach?
Najlepsze zabawki dla dzieci
Zabawki to akcesoria, które powinny towarzyszyć naszej pociesze od pierwszych dni. Choć początkowo nie będzie ono w stanie wykorzystać ich zgodnie z przeznaczeniem, to z pewnością przyniesie wiele korzyści. I tak pierwszym elementem edukacyjnym jest KARUZELA DO ŁÓZECZKA. Dzięki swoim jaskrawym kolorom, melodyjkom i uwalnianym dźwiękom będzie kształtować i dziecka sprawność słuchu i wzroku. Ponadto z biegiem upływających dni nasza pociecha zacznie po sią sięgać, jednocześnie rozwijając cechy fizyczne czy sensoryczne.
Kolejnym pomysłem na dostarczanie naszemu szkrabowi pozytywnych bodźców jest wykorzystanie SENSORYCZNEJ MATY EDUKACYJNEJ. Niemowlak leżąc na niej może doznawać wielu ciekawych i nowych wrażeń. Poznawać struktury, dotykać, doświadczać. Otaczający go świat stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny i przyjazny.
Jakie zabawki edukacyjne wykorzystać u nieco starszych niemowlaków?
Kilkumiesięczne dzieci stają się coraz bardziej wymagające. Razem z nim musi zmieniać się nasze podejście do wspólnego spędzania czasu, jak i zestaw akcesoriów wspomagający dalszy jego rozwój. W tym właśnie okresie warto sprezentować naszemu maluszkowi KOSTKĘ EDUKACYJNĄ, która dobrana tematycznie coraz bardziej będzie interesowała dziecko. Umieszczone na niej obrazki, przyciski czy zagadki zmusza bobasa do kombinowania, próby logicznego myślenia czy rozwijania kreatywności.
Kolejnym trafionym pomysłem może okazać się zakup JEŹDZIKÓW EDUKACYJNYCH czy PCHACZY, dzięki którym nasz skarb przygotuje się do pionizacji i nauki chodzenia. Zamieszczone na zabawce elementy będą także rozwijać jego pomysłowość, różnego rodzaju cechy fizyczne i intelektualne oraz zainteresowania.
Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dzieci?
Wybór odpowiednich akcesoriów stanowi niekiedy dla rodzica wyzwanie. Dlatego też decydując się na zakup nowych zabawek warto skupić się na kilku czynnikach. Przede wszystkim musimy dopasować przedmioty do wieku maluszka oraz poziomu jego rozwoju. Wszystkie elementy zabawki powinny być bezpieczne i nie stwarzać zagrożenia podczas ich wykorzystywania. Muszą posiadać wszystkie atesty i certyfikaty, jak również przydatne oznaczenia. Każda z tych zabawek powinna spełniać określony cel i założenia.
Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na:
- łatwość czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji,
- materiał wykonania,
- funkcje zabawki – warto skupić się na zabawkach, które można wprawić w ruch,
- jakość wykonania,
- producent, itp.